YouTube Marketing

YouTube ‘u 15 Şubat 2005’te Paypal’ ın eski çalışanları olan ; Chad Hurley; Steve Chen ve Jawed Karim adlarında 3 arkadaş kurmuştur. Tube kelimesi eski televizyon tüpü anlamına gelmektedir. Sloganı,” Kendini yayınla “ ile yola çıkmıştır. Ekim 2006’ da da Google tarafından satın alınmıştır.

Bu platform da Video klipler, Tv programlarının parçacıkları, diziler, müzik ve amatör videolar bulunmaktadır. Günde yaklaşık 65.000 yeni video klip eklenmektedir. Bu videoları izleme sayısı da yüz milyonu aşkındır.

YouTube dünya’nın en büyük video paylaşım sitesidir. Amaçları insanların kendini rahatlıkla ifade edebileceği, bilgi edineceği, fırsat özgürlüğüne sahip olabilecekleri ve aidiyet özgürlüğü sağlayan muhteşem bir platformdur.

Çalışma Sistemi:

Kullanıcılar tarafından yüklenen videolar yönetmen değillerse 10 dakikayı geçmeme koşulu vardır. Kullanım koşullarına uymayanlar youtube tarafından yayımladıkları silinir. YouTube yayımlanan videoları izleyip onlara yorum yazma ve puan verme hakkına da sahiptir.

YouTube’un Faydaları:

YouTube sadece video paylaşılan basit bir paylaşım sitesi değildir. İnternet reklamcılığında eşsiz imkanlar sunan bir araçtır. Bu platform da paylaşılan videolar viral reklam, yani ağızdan ağıza dolaşan bir reklam özelliği taşıdığından reklamın adını duyurması ve yayılması açısından büyük önem taşıyor. Unutmayın insanların çoğunluğu neredeyse pazarlama da orada olmalıdır. YouTube reklamınızı, bu platform da yayımlanan videoların içine ya da yanına koya bilirsiniz.
Zengin medya ya da standart banner yani bir tabela şeklinde de kullanabilirsiniz.

Anahtar sözcüğünüzü banner reklamı olarak ya da göz alıcı renklerle bir fotoğrafı da kullana bilirsiniz. İzlediğiniz videoların içine konulan reklamların en az 5 saniye izlenme zorunluluğu vardır. Orada ki reklam tıklandığında direkt sizin web sayfa ya da sitenize aktarılmaktadır.

Yalnız unutulmaması gereken bir konu var ki, insanlar reklam videoları izlemek için YouTube’ a girmiyor. O nedenle orada bulunduracağınız reklam ilgi çekici ve öne çıkan görsel videolar şeklinde olmalıdır. Bunu sağladığınız takdirde ancak reklamınız viral reklama dönüşe bilir yani ağızdan ağıza tekniğiyle istenilen hedef kitleye ulaşmış olursunuz.

YouTube’un Dezavantajları Nelerdir

Başta da belirttiğimiz gibi hiç kimse YouTube’ a reklam izlemek için girmiyor. Kaldı ki ilk beş saniye izlemek zorunda kalmak bile sıkıcı geliyor. Bu da yapmış olduğunuzun reklamın atlatılması anlamına geliyor. Yani izlenmeden geçilmek, hedef kitleye ulaşamamak demektir.

Web sitenizin asılsız, yalan haberi yapılırsa, sizin için bu kötü imajın ne yazık ki anında tüm dünyaya ulaşmış olması anlamına geliyor. Bunu silmek, yok etmek için de uzun süreçler gereke bilir. Gereksiz gruplaşma, eylemleşme de yaptığınız işi olumsuz yönde etkileye biliyor. Sattığınız bir ürün hakkında yapılan olumsuz yorumlar imajınızı zedeleye bilir.

Kendi reklam videonuzu amötörce çekip koymak elbette ücretsizdir. Fakat o reklam videosunu siz ve yakın bir kaç arkadaşınız dışında kimse bilmez ve de izlemez.

YouTube’da sizin için neler yapılabilir ?

YouTube için yapılacak olan reklam videoları da oldukça pahalıdır. Profesyonel bir ekiple yapılması gereken bu çalışmaların maliyeti oldukça yüksektir. Profesyonel bir ekipten kastımız; Bir sinema videosu çeker gibi bir yönetmeni ve reklam konusunu yazacak bir senaristi, oyuncuları, ışıkçısı, dış sesi yapacak seslendirme sanatçısı, kameramanı ve reklam videosuna uygun konsept hazırlığı gerekiyor. Tabi ki bu bir tercihtir. Amaç markalaşma yolunda ilerlemek ve tüm dünyaya adını duyurmak ise bu mecra, yani YouTube elbette harika bir olanaktır.

Bu konu da İEO Marketing olarak, profesyonel ekibimizle, profesyonel video çekimi yapılır, montajlanmış yani tamamen bitmiş haliyle müşterilerimizin beğenilerine sunulur.

Eğer müşterinin YouTube’ da bir profili yoksa biz o profili açar, müşterinin getirdiği video yu daha düzenli bir şekle koyup, o video’nun hangi yaş aralığına hitap ettiğini, hangi cins ve gün içerisinde hangi saatler de, video’nun başında mı, sonunda mı, ortasında mı yer alacağını ve tıklama fiyatını belirleme de size yardımcı oluyoruz.