Dünya genelinde 3.5 milyar kişi internet kullanmakta ve bunun 1.5 milyara yakını web site kullanıcı ya da sahipleridir. Web site bilindiği gibi dijital platformda dükkan sahibi olmak anlamına gelmektedir. İş yeri, firma sahipleri ya da herhangi bir ürünü internet ortamında satışını yapıp, daha geniş müşteri yelpazesine sahip olmak için web site yaptırırlar. Tek amaçları ürünlerini tüm dünyaya duyurmak ve Google arama motorunda üst sıralara gelip en çok tıklananlar arasına girmektir. Fakat bir web sitesi yapıp bu beklentiler içine girmek web site sahiplerini büyük hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Gerçek hayatta bir dükkanın tabelasının olması gibi bir web siteye, iş yerinizin adını verip müşteri gelmesini beklemek, Google da üst sıralarda bulunmayı ummak göle maya çalmaktan başka bir şey değildir. Web siteyi aranılanlar ve tıklananlar kervanına katmak için,  link inşasının yapılması, en çok aranılan anahtar sözcüklere sahip olmak, içeriğinin güncellenmesi, yazıların ve fotoğrafların öneminden haberdar olmak, site hızınızın Google’ın minimum %80 in altına düşmemesi gibi bir çok konularla alakalı çalışmalarda bulunmak gerekmektedir. Bunlar bu pastada ki payınızı almak için gerekli olan çalışmalardır. Ancak bunu her web site tek başına yapamadığı için işin uzmanı olan SEO-culardan destek alarak yapmak zorundadır. İşin erbabıyla çalışmak kaliteyi ve beklentilerinizin karşılığını alma konusunda elbette size büyük yardımları olacak ve başarıya ulaşmanızda gerçek bir destek anlamına gelecektir. Peki bu işi tam anlamıyla ülkemizde yapanı geçelim bilen var mı? SEO ‘’ Arama Motoru Optimizasyonu’’ derme çatma gece kondu yapar gibi bir web site yapmak değildir. Web siteyi Google da bulunur, görünür hale getirebilmektir. İşin ilginç tarafı yaklaşık her 10 kişinin 8’ inin bir yakını SEOcu.

Peki gerçek SEOcu yu diğerlerinden nasıl ayıracağız?

Aslında bu çok basit. Yapacağınız ilk iş bu işi yaptıklarını iddia edenlerin web sitelerini incelemek, diğer SEO uzmanlarının siteleriyle karşılaştırmak ve yaptıkları işlerin  adlarını sayfalarında bulundurmalarına dikkat edip o referansları tıklayıp, bilgi almak. Konuştuğumuz bir çok web site sahibi, web site yapımından sonra paralarını aldıktan sonra muhattap bulamamaktan yakınıyor. Siz web site sahiplerinin amacı sadece internet ortamında bir dükkanınızın olması değil bulunabilmek. Google’ ın sizi tanıyor olmasıdır. Bunu sağlamayan bir SEO  uzmanıyla çalışmak hem zaman hem de maddi kayıpla sonuçlanır.

Düzenli her ay çalışmaların yapılması ve bu çalışmalardan size rapor olarak sunulması SEO uzmanının işidir. Düzenli SEO çalışmaları, sizin dijital ortamda bilinirliğinizi ve müşteri portföyünüzün artmasını sağlar.

Web site tasarımcılarının ve SEO uzmanlarının ne gibi sertifikaları olmalı?

Bu işi yaptıklarını söyleyen şahıs ve kurumların en başta Google Analytics sertifika sahibi olması gerekmektedir. Bu sertifika vesilesiyle o şahıs ya da kurumun işini kurallara ve  iş ahlakına uygun bir şekilde çalıştığını anlaya bilirisiniz.

Günümüzde SEO “ Arama Motoru Optimizasyonu” kirletilmiş gibi görünse de bu işi hakkıyla yapan firmalar hiç kuşkusuz ki vardır. Bir markanın çakmasının bir kaç ay kullanmak ile gerçeğini yıllarca kullanmakla aynı değerdedir, bu işi bileniyle yapmak. Web site ve optimize işinizi yaptıracağınız firmayı araştırmak, referanslarından teyit almak sizin için ilk adım olmalıdır. Umarım işini düzgün yapan kişi ya da firmalarla karşılaşır internet dünyasında da hakkettiğiniz başarıya ulaşırsınız.