Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu kısaca adıyla SMO ;
Web site ya da sayfalarının, internet üzerinde çeşitli mecralarda ki trafiğini arttırma işidir.Ayrıca çok popüler bir pazarlama tekniğidir. Amacı SEO, Google Arama Motoru Optimizasyonu ile aynı olsa da gidişatı kısmen farklıdır. Fakat bu iki farklı yöntem birbirleriyle farklılık gösterse de birleştiği paralel noktalar da mevcuttur.

Sosyal Medya da İçerik

Sosyal Medya Optimizasyonu diğer alanlarda olduğu gibi burada da içeriğin önemi büyük rol oynamaktadır.Aranılana uygun kaliteli içeriklerin olmasında büyük fayda vardır.Yayınlananın içerisinde sadece bir makale yazısı ya da sadece bir link olarak kalmamalıdır. Yorum yazısı ve teşekkür bildirimlerine de yer verilmedir. Buna eş değer olarak da paylaşım butonlarının aktif olmasına önem verilmeli ve ziyaretçilerin paylaşmaları sağlanmalıdır.

Sosyal Medya da Kalıcı Olmak

İçeriğinize ulaşan ziyaretçilerin sizinle irtibata geçebilmesi,yorum yapa bilmesi ve yorumuna karşılık alması,( geri dönüşüm) yorum,davet,anket sayfalarının olması,güncel olmanız, belirli aralıklarla video fotoğraf ve yazılarınızla aktif olmanız web sitenizin kalıcı olması açısından çok büyük önem taşır.

Sizin İçin Ne Yapabiliriz

İEO Marketing olarak, yaygın olarak kullanılan Facebook,Youtube,Twitter ve snapchat gibi sosyal medya mecralarında, web site veya sayfanızla alakalı fotoğraf,video ve makalelerle sürekli aktifliğinizi sağlayıp tıklanma oranınızı uzun vade de artırmaktır.

Sosyal Medya Avantajları ve Dezavantajları

Dünya da her 5 kişiden 2’si internet kullanıcısıyken ülkemizde bu oran her 2 kişiden birine tekabül etmektedir. O 1 kişi de maalesef sosyal medya kullanarak internet kullandığını zannediyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, sosyal medyanın önemini göz ardı etmemiz mümkün değildir.
Sitenizin ya da sayfanızın Facebook , İnstagram gibi en çok kullanılan sosyal mecralarda bulunması ve tıklanması bu büyük pazarda bulunma açısından oldukça önemlidir.Ancak sosyal medya da olmanız tek başına da bir önem taşımaz.Size uygun optimize edilmiş bir web sayfa ya da sitenizin Google Arama motorunda olması ve kolaylıkla bulunması,sitenizin kullanıcılarına hitap edebilecek şekilde güncel bilgiler,fotoğraflar ve videolar içermesi sonucunda sosyal medya, etkili bir pazar haline gelir.

Sosyal Medya Avantajları

Dünya da neler olup bittiğini öğrenmek,beğendiğiniz hoşlandığınız ve görmek istediğiniz bir yeri önceden incelemek,hakkında bilgi sahibi olmak,arkadaş,akraba,sevdiğiniz bir sanatçının ya da yazarın aktivitelerinden haberdar olmak, kısacası sosyal hayatınızda ki insanları takip etmek,bir ürün beğenip kendinize uygun olanı seçip alış veriş yapmak, ya da kendi ürününüzü daha büyük kitlelere duyurmak,müşteri yelpazesini genişletmek için kullanılan bu alanın yani sosyal medyanın avantajı diye biliriz.

Yaş,cinsiyet,yer ya da coğrafya kriteri belirleyerek Facebook,instagram gibi platformlar da sıklıkla görünerek daha düşük maliyetle reklam vere bilirsiniz.

Facebook ve instagram gibi platformlar da resim ya da video kullanarak göründüğünüz için tıklanma oranınız artar ve daha fazla müşteri kitlesine ulaşırsınız.

Facebook’ ta dükkan ismi almış gibi bir yer alabilirsiniz.Facebook ta bir internet dükkanı oluşturup bunu Google Arama Motorunda üst sıralara getirmek imkansızdır.Bu optimize işlemlerini sadece Facebook platformunda, onların kriterleri çerçevesinde yapabilirsiniz. İstediğiniz şekle sokma ya da bir takım bilgiler ekleme olayı kısıtlıdır.

Biz İEO Marketing olarak size uygun Facebook’ ta; Facebook Business ve Facebook store’ da bir yer edinmeyi yani dükkan sahibi olmayı, Facebook’ ta ki ticaretinizi akışkan hale getirip,Facebook optimizasyonunu sağlayarak Facebook platformunda sürekli görünmenizi ve yeni ürünlerinizi kullanıcıların sayfalarında yer almanızı sağlıyoruz.

Sosyal Medya Dezavantajları:

Sosyal Medya’nın dezavantajlarından bahsederken ergenlik çağında ki çocukların birey olarak kabul edilmek istediklerinde, kötü insanların kullanmasına yol açması,iyi niyetlerini suistimal edilmeleri,evli kadın ya da erkeğin aile içi geçimsizlik ve şiddete sebebiyet vermesinden bahsetmeyeceğiz 🙂 Çünkü bizi ilgilendiren konu web site ya da sayfa sahiplerini bekleyen olumsuzlukları paylaşmak.

Herhangi bir web siteniz ya da sayfanız ve bir adresiniz olmadan sosyal medya pazarında uzun soluklu kalmanız mümkün değildir.Sizin sosyal medya da ki adınızı izinsiz alarak, hem ticari hem de insani açıdan ahlaka uygun olmayacak şekilde kullanılabilir.Bu da hem internet pazarında ki adınızı hem de sosyal yaşantınızda ki yerinizi ve kariyerinizi olumsuz yönde etkileye bilir.

Bu durumda da Google Arama motorunda tıklanma oranınızda büyük kayıplar yaşar alt sıralara düşersiniz.