Reputation Management (İtibar Yönetimi)

Bir şahıs, bir iş yeri, ya da bir markanın itibarını iyi bir konuma getirme çalışmasına denir. Bu çalışma amacı, kişi ya da kuruluşun marka bilinirliğini artırarak rakiplerine fark atmalarını sağlamaktır.

Firma ya da şahısların internet ortamında itibar kazanmaları kısa zamanlarda olabildiği gibi itibar kaybı da ne yazık ki bu süreçten daha kısa olabiliyor.

Ülkemizde itibar yönetimiyle ilgili bilgi sahibi olan ve bu çalışmayı yapan bir kaç büyük kuruluş dışında ne yazık ki yok.Bizim amacımız bu çalışmanın önemini size ve şirketinize katacak imkanlarından bahsetmek ve en kısa süre de de bu alanda çalışma yapmanızın gerekliliğinin farkına varmanızı sağlamaktır.

İş yerinizi ya da markalaşma yolunda ilerlediğiniz ürünlerinizin tanıtımı ve internet ortamında ki adınızı korumak ve kontrol altında tutmak sizin işinizin en büyük parçasıdır. Adınızın kötü anılması, kalitesiz olarak bilinmek sizin bu sektörde de reel sektörde de imajını büyük ölçüde zedeler. Fakat yapılacak itibar çalışmaları sayesinde markalaşmanızı sağlayıp,ürününüz ne kadar pahalı olursa olsun tercih sebebi olmaya devam edersiniz. Ağızdan ağıza bilinirlik nasıl ki markalaşmanıza sebep oluyorsa, kötü bilinirlikte de  ağızdan ağıza yayılarak dillendirilmenize sebep oluyor.

Dijital itibar çalışmalarının hedefi,olumsuz etkileri olumluya çevirip güven inşa etmektir. Bunu sağlamakta çeşitli araçlar ve metotlarla mümkündür.

İtibar yönetimini en çok kimler kullanmalı

İtibar yönetimini;

Fiziki iş yeri kurum ve kuruluşu olan şahıslar,
Gazeteciler,
İş verenler,
Web site ya da sayfa sahipleri,
Yazarlar,
Şairler,

gibi bir çok alanda itibar yönetimi çalışmaları yapılmaktadır.

Sizin için ne yapabiliriz

Bu programı yani ORM’ yi kurmak ve aktif bir  şekilde kullanmak biraz bilgi birikimi gerekmektedir. Ama tabi ki zor değil. Sizin ne işinize yarayacağını yukarıda ki yazımızda zaten bahsettik. Biraz daha anlaşılır bir şekilde bir örnek vererek özetlemek istiyoruz. Sizin, ailenizden birinin ya da firmanız hakkında internette çıkan olumsuz,kötü haberler itibarınızı büyük ölçüde zarar verir. Maalesef bunların unutulması büyük zaman alıyor. Kaybedilen bir itibar özellikle ticaret sektöründe büyük kayıplara sebebiyet veriyor. İşin hem maddi boyutu hem manevi boyutu büyük çöküntüye sebep oluyor.Bizim amacımız da eğer hakkınızda çıkmış olan olumsuz haberler, kötü yorumlar varsa onları  bertaraf etmek. Böylelikle hem kişisel hem de kurumsal itibarınızın zedelenmesine engel oluyoruz.

Bize ulaşın : İrtibat no adres vs…