Meta Title ve Meta Description

Meta Title: Meta Title Türkçe anlamı “Başlık Etiketi” anlamına gelmektedir. Google Arama Motorunda sitenizi ve sitenizdeki başlıkları arama motoruna tanıtılma işlemidir. Meta Title “Başlık Etiketi”nin kullanılmaması Google’un sizi tanımayacağı anlamına gelir ve hiç bir zaman Google Arama Motorunda yükselme şansına da ne yazık ki sahip olamazsınız.

Ziyaretçilerinizin % 99’ı başlık etiketiniz yani Meta Title ile size ulaşır. Bu nedenle sizin sitenize uygun seçilmiş ve ziyaretçilerin en çok kullandığı anahtar kelimler kullanılır. Yani özetle Meta Title = Başlık Etiketinizin Anahtar kelimeleri de diyebiliriz.

Meta Description: Web sayfanızda sitenizin içeriğiyle alakalı kısa yazılarınızın kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunabilmesini sağlayan bilgi etiketidir. Bu web sayfanızdaki bilgi etiketinizi sağlayan kısa yazılar bir reklam yazısı olarak da nitelendirilebilir. Çünkü web sayfanızın kısa açıklama kısmı, yani Meta Description
Google Arama Motorunda kolaylıkla bulunmanızı sağlar – bu da bir reklam anlamına gelir.

Meta Description sayfanın yazı kısmının özet hali olmasıdır. Bulundurduğunuz anahtar kelimeler site içeriğiyle alakalı olmalı ve arama sonuçlarında çıkması gerekmektedir. İşe yaramaz gereksiz bilgi ya da sayfanızla alakası olmayan kelime ya da cümleler bulunmanızı zorlaştıracaktır.
Her sayfaya uygun ve sayfaya özgü anahtar sözcüklerle birlikte kısa ve öz yazılar olması gerekmektedir. Şayet bunu yapmadığınız takdirde Google Arama Motoru kendi seçtiği anahtar sözcüklere yer verecektir. Ki bu da sitenizin bulunma oranını klişelendirilmesi anlamına gelir ve cümleleri sizle bu işi yapan başka firmalara da vermiş olabilir.

O nedenle, SEO çalışmalarınızı yapan firmanın bulması ve bu kısa metni yazması, benzersiz olacağınız ve daha çok ilgi göreceğiniz anlamına gelir. Sıradanlık,klişelik kullanıcı ilgisini maalesef çekmiyor.

Bizimle irtibata geçiniz

Sitenin Pagespeed İnsights’de ki puanı ve hızı

Var olan sitenizin Google Arama Motorunda ki hız ölçüm analizine” Pagespeed İnsights” denir.Google de sitenizin hızına oldukça önem vermektedir.Sitenizin hızlı olması Google Arama Motoru sonuçlarına olumlu yönde yansır ve üst sıralarda olmanızı sağlar.

Siteniz için günlerce emek harcayıp,belirli bütçe ayırdınız.Eğer siteniz Google Arama Motorunda ki hızı tatmin edici değilse yaptığınız emek ve harcamaların Google için bir önemi yoktur. Sitenizin aktifliğini gösteren site hızı % 80 altına düşmemesini Google şart koşuyor.Bu oranın altında ki sitelerin, internette sayfalarının ya da sitelerinin olmasının bir önemi yoktur. Biz İEO Marketing SEO olarak bu oranı müşterilerimize üst sıralarda listelenme kriterini % 90-95 olarak belirledik.Çünkü Google a göre hızınız çok önemlidir. Arama motorunda ki bulunma hızınızın düşük olması Google da üst sıralarda ya da ilk sıralarda olmanızı imkansızlaştırır.Google da İlk sıralarda bulunmanız ve kalıcı olmanız da bir SEO firmasının düzenli çalışmasıyla mümkün olur.

Google hız testi aracı olarak tanımladığımız Pagespeed İnsights hangi hızda web sayfanızın açıldığını ve web sayfanızın ilerleyen zamanlarda da hangi hız da olduğunu gösterir.Aynı zamanda Google Arama Motoru problemlerinizi listeler ve size bu bağlamda çalışmalarınız için yol haritası çizer.

Pagespeed İnsights mobil ve masa üstü olmak üzere iki dal da hız performansını ölçer.Bu hız oranları 0 ile 100 arasındadır. Google’ ın belirlediği en yüksek kriter % 85 ve üzeri bir skor olmalıdır.Bu da sayfanın iyi bir performans sergilediğinin göstergesidir.
Bu yüksek oranları sergilemeyen bir web sitesi ya da sayfasının SEO su yapılmıyor anlamına gelir. SEO,Google Arama motorunda yüksek oranlarda bulunması ve kalıcı olmasına yardımcı olur.

Sitemap

Google Arama Motorunda ki web sitenizin nerede bulunduğunu gösteren bir haritadır ve SEO’ nun ayrılmaz bir parçasıdır.Sitemap yani “Site Haritası” Google da ki web sayfanızın uzantılı bir dosyasıdır.Ziyaretçilerinize bu sayede sizin sitenizin daha detaylı taramasını ve ulaşım kolaylığını sağlar.Web sitenizin uzantılı bağlantısında ya da yanında gösterilen yol haritasında, kırmızı bir baloncukla bulunduğunuz yer gösterilir. Ziyaretçilerinizin sizi rahatlıkla bulmasına da yardımcı olur.

URL optimizyasonu: URL’ nin açılımı “Uniform Resource Loader” Türkçesi ise “Tekdüzen Kaynak Bulucu” demektir. Amacı, internet üzerinde ki bir kaynağın yerini belirtmektir. Bir URL’nin tüm tarayıcılar tarafından görüle bilmesi için 2.083 karakterden daha kısa olması gerekmektedir.

URL ’ler bilgisayarların sunucularla iletişim kurabilmesi için kullandıkları IP adreslerini değiştirir ve insanların okuyabilmesi için birer metin haline getirir. Bunun dışında müşterilerimizin web sitesinin dosya yapısını da belirler.
URL bir domain adı “alan adı” ve bir ip-adresten oluşur. Bir domain adı web sitesinin bulunduğu konumun insanlar tarafından okunabilmesi durumudur.

URL’ de SEO firmaları için oldukça önemlidir.İyi hazırlanmış bir URL,ilgili sayfanın tam olarak ne olduğunun hem kişiler hem de Google Arama Motoru tarafından kolaylıkla bulunmasını sağlar.URL adlı bu bölümde sitede yazılan kelimelerin arasında tire (_) işaretinin olduğu ve Arama Motoru sonuçlarında çıkan mavi başlığın hemen altında yer alan bölümdür. Burada yazan kelimelerin kısalığı ve verdiği mesaj oldukça önemlidir. Bulunan anahtar kelimeler kısa ve anlaşılır olmalıdır. Kelimelerin uzun tutulması kullanıcının kafasını karıştıracağından pek bir işe yaramayacaktır.URL bölümünde gözükmesini istenilen kelimeler, internet kullanıcıların arayışlarına hitap edecek şekilde olmalıdır.Bu şekilde yapılan bir çalışma hem ziyaretçinizi sıkmaz hem de ziyaretçinizin kesin bir sonuçla önüne koyar.

Bizimle irtibata geçiniz

Site yapısı ve site İçi Linkler Neden Önemlidir

Link yapısı gerek SEO gerek Web site sahipleri ve gerekse de kullanıcılar açısından çok büyük önem teşkil eder.Yanlış ve akıl karışıklığı yaratan bir site, ilerleyen zamanlarda index almaya başlayacak ve web site sahipleri için geri dönülmesi zor bir hal alacaktır. O nedenle bu işe başlarken Link Yapısının göze hitap etmesi, anlaşılır olması, bağlantı sayfalarının yeri ve inşası, bağlantı linklerinin nerelere konulduğu çok önemlidir.

Biz size uygun bir site hazırlarken; dizayn açısından göze hitap eden, müşterilerin aradıklarını akıl kargaşalığı yaratmadan beklentilere en iyi şekilde karşılık vermeyi hedefler. Her web site içinde bulundurulması gereken site içi linklerin, bulundukları noktalar ve o sayfayla ilintili linklerin uygun yerlerde olması da web sitenizin kalitesini artırır. Site içine yerleştirilen sayfalar ve linklerin anlaşılır ve bir birine bağlantılı olması site içi trafiği de akışkan hale getirir.

Sizin İçin Ne Yapabiliriz

Biz size web sitesi ya da sayfası hazırlarken, bütün bu unsurları göz önünde bulundurduğunda;sizin diğer site ya da sayfalarla olan ek bağlantılarınız, ziyaretçilerinizin beklentilerine uygun kullanışlı linkler koymanız, ziyaretçi sayınızı artırırken aynı zamanda da Google Arama Motorunda da üst sıralarda bulunmanızı sağlıyoruz.

H Tagler Nedir

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu nun size uygun bir web site tasarladıktan sonra,sitenize uygun, akılda kalıcı bir lisanla, uygun kelimeleri bulmasıdır. Bunu yaparken de H Tagler kullanmaktır. H Tagler ; Headings kelimesinin kısaltılmasıdır.
Kod yazarken “ H” harfi kullanılır. Web sayfa ya da sitelerinin metnini büyütmede kullanılır. Genellikle sayfa başlıkları bu kodların kullanımıyla sağlanır.Hem şık görünür hem de Google Arama Motoru bu şekli çok sever.

H Tagler Nasıl Kullanılmalıdır

Bu H Tagler, 1 ile 6 rakam aralığıyla yazılır. 7 ve üstü asla kullanılmaz. H1 Tagler ana başlık olarak kullanılır.H1 de odaklanılmış anahtar kelimesinin kullanılması gerekir. Bir sitenin adı H1’dir.Örneğin Star tv ,Sözcü Gazetesi gibi.

Bir web sitesi çalışmasında H1 ile H6 arası alt başlıklar olarak kullanılır. Sayfanızda neleri vurguladığınız, fikriniz ve içeriğinizin bilinmesi açısından bu kodlar çok büyük önem taşır.H1 de odaklanılmış anahtar kelimesinin kullanılması gerekir.H1 sadece bir kere kullanılmalıdır.İçinde hedeflediğiniz anahtar kelime geçmelidir.Diğer alt başlıklar etiketleriyle birlikte kullanılmalıdır. Sayfanın en başında kullanılmalıdır ki Google Arama Motorunun sayfanızı anlaması güçleşmesin.

İEO Marketing’in Sizin İçin Yapabileceği

Konuyu özetlemek gerekirse; Biz İEO Marketing olarak, sizin sitenizin içeriğine uygun anahtar kelimeleri, diğer sitelerin kullandıkları anahtar kelimelerden daha cazip hale getirerek, uygun ve akılda kalıcı bir şekilde Google Arama Motorunun da hoşuna gidecek bir kodlama sistemiyle en çok aranılanlar ve tıklanılanlar listesinde birinci sıraya girmenizi sağlamaktır.

Bizimle irtibata geçiniz