Link building nedir, ve niçin kullanır

Link Bulding Türkçe karşılığı “Link İnşası” anlamına gelmektedir. Arama motorunda iyi bir sıralamayı elde etmek için yapılması gereken önemli çalışmalardan biridir. Çünkü Google ve diğer arama motorları site içeriğinin yanı sıra diğer sitelerle olan ilişkilerine de bakar. Bunu sağlamak da Link Building “Link İnşası” ile mümkündür.

Link Bulding “Link İnşası” site içi ve dışı olmak üzere iki yöntemle yapılır. Yani herhangi bir sitenin ilgi alanı her ne ise, onunla alakalı ya da alakasız farklı bağlantılara bağlanıla bilir. Bu bağlantılar yani linkler o Web sitesiyle alakalı yazılara ya da sayfalara bağlanıyorsa sitenin internette güçlenmesini sağlamakta büyük önem taşır.

Hiç bir site ıssız ada değildir. Kullanıcılar bulamıyorsa içeriği ne kadar ilginç ve şaşırtıcı olursa olsun hiç bir önemi yoktur. Arama motoru bu denklemde önemli rol oynamaktadır. Ancak işinizle alakalı diğer web sayfalarıyla da bağlantı içinde olması da hafife alınacak bir durum değildir. Bu linkler/bağlantılar olmadan siteniz muhtemelen Arama Motoru sonuç sayfalarında istenilen yeri almayacaktır. Kullandığınız platforma bakmaksızın farklı bağlantı linkleri eklemeniz, bağlantı oluşturmakta karmaşalık yaratacağından ötürü, insanların web sitenize ilgisi azalacaktır.

Google gibi arama motorlarının hangi web sitelerinin “en iyisi” olduğunun belirlenme yollarından birisi de Link Building “Link İnşası” dır. Çok fazla geri dönüşü olan makale/site varsa, Google bunun mükemmel bir referans olduğunu düşünür. Öte yandan yeni açılmış bir web site de eğer bu bağlantı linkleri “Link İnşası” yoksa onun Google da tanınma ve ziyaretçi sayısının oldukça düşük olduğu görülür.

Web sitenizin nasıl sıralandığını belirleyen çok fazla husus vardır. Bunlardan biri yukarıda bahsedildiği gibi de backlinks’tir. Dilerseniz backlinks’lerin ne olduğuna kısaca değinelim.

Backlinks nedir

Bir sitenin başka bir web sitesinin ana sayfasına ya da her hangi bir sayfasına vermiş olduğu banner’inin ya da metin linkinin bulunma durumuna denir. Backlinks üzerinde çalışmanız gereken ciddi bir unsurdur.

Backlinks Nasıl Alınır

Başka firmalardan link alabilmek kolay bir olay değildir. Bazı firmalar yasa dışı yollarla link alıp sayfalarına koya biliyorlar. Bu iş ahlakınızı ve web sitenizin kalitesini olumsuz yönde etkilecektir. Google’un da bunu fark ettiği takdirde sayfanız en üst sıralarda olsa bile alt sıralara inme ya da komple Google’ dan atılma olasılığıyla karşı karşıya kalırsınız. O nedenle bu işi size uygun bir SEO firmasıyla çalışmanız ve bu olayı kendilerine bırakmanız en sağlıklısı olacaktır.

Arama Motoru optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda, iyi sonuçlar almak için kısa yol yoktur. SEO için olduğu gibi önemli rol oynayan bağlantı kurma içinde, bu durum geçerlidir.

Link Building “Link inşası” çalışma şekli

Tüm SEO çalışmalarımızda olduğu gibi aranma hacmi yüksek olan anahtar kelime ya da cümleleri hiç bir yerde olmayan kendine özgü içerik üreterek web sitesiyle alakalı bağlantı siteleri eklemekteyiz. Arama motoru Google da popülerliğinizi arttırmak ya da bulunduğunuz ilk sayfalar da ki yerinizi korumak için doğru kelime ve cümleleri güncelleriz. Arama motoru Google, algoritmaları web sayfalarının sıralamasını yaparken bu web sayfalarına gelen linklere bakar. Web sitenizin konusuyla alakalı tanınmış firma linkleri bulundurup, arama motorunda üst sıralarda yer alma ve üst sıralarda kalma ihtimalini daha yüksek tutar.

Amacımız kullanıcılara fayda sağlamasını ve beğenilmesini sağlayacak Link Building ek linkleri bağlamak. İşte bu sebepten ötürü Link inşasında kalite çok önemlidir. Sitenizin içeriğine uygun ek linkleri bulup sayfalarınıza yerleştirilir ve Google arama motorunda ki üst seviyelerde ki kaliteniz de sabitlenmiş olur.

Bize ulasin

[contact-form-7 id=”8″ title=”İletişim formu 1″]