Http 2.0 nedir ve neden önemli?

HTTP - Hypertext Transfer Protocol | Örnek

HTTP 1.1 – Hypertext Transfer Protocol | Örnek

Http 2.0 temel anlamıyla, gelişen teknolojiye ayak uydurma anlamına da geldiğini söyleyebiliriz. İnternet tarayıcınızın, önünde HTTP yazdığını görüyoruz. Bunun açılımı; Hypertext Transfer Protocol’dür. Yani Türkçe anlamıyla da Hiper-Metin Transfer Protokolüdür. HTTP’yi sunucudan bilgi almak, web sayfalarını ekranda göstermek için kullandığımız bir platformdur. The Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından internet protokol standartlarının oluşturulmasından sorumlu bu kuruluş, HTTP protokolünün yeni versiyonunu 2015 de hazırladı. 1999 yılından beri kullanılan HTTP 1.1 şimdi yerini yeni sürüm olan HTTP 2.0’ye bıraktı.

Geliştirilmiş bu yeni sürüm sayesinde, internet tarayıcı ve sunucu arasında daha hızlı transfer ve iletişim sağlanmaya başlandı.

HTTP 2.0 Neden Önemli?

Birçok web sitelerinde, özellikle gazete, dergi, giyim webshop larda fotoğraflar büyük sayısıda yer kaplıyor. Hatta bazı sitelerde animasyonlar, videolar da kullanılıyor ve bunları web site yapımında kullanırken web site yapanlar, HTML, CSS, JAVASCRİPT gibi farklı programlardan destek alınır. Bu tür programlar ve içerikler, hem sunucu hem tarayıcı için büyük yük oluşturmaktadır. Ayrıca bu da, sayfa boyutunu, kaynak tüketimini ve yükleme süresini etkilemekteydi. Sonucunda da sayfanın yavaş açılmasına sebep olabiliyordu.

HTTP 2.0 ile bu tür sorunlar tarihe karışıyor! Web siteleri daha hızlı ve güvenli oluyor. HTTP 2.0 ile çoklu bağlantı kenara bırakılıyor, ağ kaynaklarını tüketmeyen tek bağlantıdan faydalanıyor.

Biz SEO’cular için site hızı SEO çalışmalarında büyük önem taşımaktadır. Özellikle çalışmalarını yaptığımız web sitelerde Google Analytics’in hızlı çıkma oranını en aza indirmeye çalışarak, sitenin organik bir şekilde Google da çıkmasını sağlıyoruz. Bu sayede site hem organik sonuçlarda çıkmış oluyor, hem de Google’dan herhangi bir cezaya maruz kalmadan yerini korumasını sağlıyoruz.

HTTP 2.0 - Hypertext Transfer Protocol | Örnek

HTTP 2.0 – Hypertext Transfer Protocol | Örnek

HTTP 2.0 Neden Daha İyi?

Web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağladığı, tüm kullanıcılar için zaman kaybını önlediği, transfer işlemlerinde % 20 daha başarı, optimize edilmiş web sitelerinde ise bu başarı oranı % 30 daha çok başarı gösterdiği için diğerlerinden daha iyi kabul edilmektedir.

HTTP 2.0 Güvenlik Nasıl olur?

HTTP 2.0’yi geliştiren IETF adlı kuruluş, yeni protokolle birlikte hangi şifreleme yönetimi kullanacağı hakkında bir bilgi vermedi. Bu bilgisizliğe rağmen geliştirilecek olan şifreleme yönteminin sadece HTTP 2.0’yi destekleyeceği yönde olacağını bilinmektedir. Bu durum bir yandan kötü bir yandan yi bir durumdur. kötü tarafı diğer şifreleme yöntemleriyle uyum sağlamakta zorlanması, iyi olan tarafı ise şifreleme yöntemleri geliştirilerek, güvenlik açıklarını yeniden gözden geçirilip daha iyi şifreleme yöntemleri kullanılacak olmasıdır. İstemci tarafından web tarayıcılar, sunucu tarafından ise web sunucular artık HTTP 2.0’ye uyumlu hale gelmeye başladılar. Hız olarak daha HTTPS 1.1’den daha hızlı ve kullanışlı olduğundan dolayı tüm kullanıcılar bu sisteme yavaş yavaş alışacak, ve kullanmaya başlayacaktır.

HTTP 2.0’ye Geçiş Nasıl Olur?

Tek yapmanız gereken şey, hizmet almış olduğunuz yer sağlayıcıdan (hosting, sunucu, sanal sunucu) gerekli işlemleri istemeniz olacaktır.