Google’ın Ağustos ayının başında yayınladığı algoritma güncellemesi ile ilgili açıklaması hala sansasyonelliğini koruyor.

1 Ağustos 2018 de Google’ın yaptığı açıklama ile arama sonuçları için geniş bir algoritma güncellemesi başlatacağını duyurmuştu. Bugün (06.08.2018) yaptığı bir açıklamada ise, güncelleme çalışmalarının hala devam ettiğini ve önümüzde ki hafta içi kullanılmaya başlayacağını belirtti. Bir SEO uzmanının “Google da ki bu dalgalanmaların ne zaman biteceği” sorusu üzerine, Google Search Liaison Danny Sullivan yaptığı açıklamada “Gelecek hafta ortasına kadar tam anlamıyla kullanılmaya başlanacaktır.” dedi.

Bu algoritma güncellemesinin en temel amacı, arama yapanlara sunulan arama sonuçlarının, genel kalitesini iyileştirmek olduğu düşünülüyor. Google’ın bu güncellemeyle ilgili şu an ki tavsiyesi, web site yöneticilerinin, web sitelerinde herhangi bir teknik değişiklik yapmasına gerek olmaması yönündedir. Hiç bir düzeltmeye gerek olmadığını ve bir zamanlar çok değerli görülmeyen web siteler oluşturmaya teşvik etmek açısından böyle bir algoritma yapıldığını belirttiler.

Google, genel web sitenizi daha iyi hale getirmenin ve web sitenizin ziyaretçilerine daha kaliteli içerik ve deneyimler sunmanın yollarını aramaya devam etmeniz gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle Google da ki bu sıralama furyasına nasıl katkıda bulunacağını görmek için bir kaç gün daha süre vermekte yarar var. Bu algoritmanın web site yapan ve yöneticilerini nasıl etkilediğini ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.