Google Lighthouse, web sayfalarının kalitesini arttırmak için Google tarafından yayınlanan, hem Chrome Geliştirici Araçları içinde, hem de Google Chrome Eklentisi olarak kullanılabilen açık kaynak kodlu, otomatikleştirilmiş bir performans analiz aracıdır. Google tarafından geliştirilmiş olan PageSpeed Insights yani site hızı ölçme sayfası, web sitelerin performanslarını ölçüyor, iyileştirmek için önerilerde bulunuyordu. Şimdiye kadar Web Site, SEO gibi çalışmalar yapan firmaların kullandığı en iyi araçtı PageSpeed Insights. Fakat site hızı ölçme, performans geliştirme konusunda gerek mobillerde gerekse de masa üstlerinden kullanılması sonucunda yeterli verimliliği sağlayamadığı görüldü. Daha geliştirilmiş bir programla Google Lighthouse hayatımıza artık girdi.

Neden Google Lighthouse

Tabi Google Lighthouse’un içine PageSpeed Insights’dan farklı olarak SEO bölümü de eklenmiş olarak görülüyor. Bu sayede SEO’sunu yaptığınız sitenin, SEO kurallarına uyup uymadığı net bir şekilde gösteriliyor.

Google LightHouse, analizlerini sayfa başına yapıyor. Yani bir web sitesinde bulunan her sayfayı tek tek analiz edile bilinecek.

Şu an ingilizce olan google Lighthouse yakın bir zamanda Türkçe’ye çevirilecek ve Türkçe olarak analiz yapılabilecek. Diğer bir özelliği ise Google PageSpeed Insights puanlama sistemi gerçek sayfa yükleme puanlama sistemine göre değil, test edilen faktörlere göre veriliyordu. Google lighthouse kullanımında ise her sayfayı tek tek analiz yapabilme ve daha fazla detay alına bilmektedir.

Google Lighthouse Eklentisi ile Analiz Nasıl Yapılır

Öncelikle google’a girerek Google Chrome Web Mağazasına erişim yapın. Google Lighthouse eklentisini yükleyin. İkona tıkladığınızda karşınıza 2 farklı buton çıkacak. Bunlar; Options ile Generate Report butonlarıdır. Options’u tıkladığınızda da karşınıza 5 farklı seçenek çıkar. Bunlar; Performance, Progressive Web App, Accessibility, Best Practices ve SEO butonlarıdır. Bunlardan istediğinizi tıklayarak analizini yapabilirsiniz. Analiz sonucu birkaç dakika size ulaşacaktır.

Sadece SEO’cuların değil, web siteye sahip olan herkesin bilgisayarlarına bu eklentilerini yükleyerek sitelerini analiz edip, eksikleri hakkında bilgi alabilir ve ne tür çalışmaların yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.