Google Adwords Nedir

AdWords Marketing: Nedir, Nasıl Kullanılır ve Reklamı Nasıl Verilir

Google Adwords reklamın metin bazlı olanıdır. Belirli limitler içinde kullanacağınız satırlardan oluşmaktadır. İlgi çekici başlık, açıklama metni, site alan adı gibi reklam yazılarıdır.

Google Adwords küçük,orta ve büyük işletmeler için sunulmuş harika bir fırsattır. Google arama motoruna giren ziyaretçilerin arama-sorgulama işlevinde alan ve kategorinizi belirlediğiniz anahtar kelimelerle Google Adwords reklamını oluşturmuş olursunuz. Aynı zaman da Google anlaşmalı web sitelerinde reklamınızı görsel olarak gösterebilirsiniz. Satmak istediğiniz kendi ürününüzü satan diğer firmalara banner ya da link olarak reklam verebiliyorsunuz. Böylelikle var olan müşteri portföyünüze yeni müşteriler eklemiş olursunuz.

Google Adwords reklamları, Adsense ve Adwords olarak iki bölüme ayrılır. Adsense reklam yayıncıları için, Adwords ise reklamı yayımlatmak için kullanılır. Google Adwords kullanırken, hesap kurulumuna, teknik gereksimlere, farklılık ve farkındalık yaratacak reklamların yapılabilmesi, tanıtım, içerik ve hesap yönetimi; optimizasyon ve raporlama düzenli yapılarak yol izlenmesi gerekiyor. Bu tür çalışmaların düzenli olarak yapılması sonucunda, pazarlamasını yaptığınız ürün anahtar kelimenizde, sayfanızın içerisinde ve arka planda çokça geçmesi sonucunda Google Adwords’ un size vereceği puan artacak,böylelikle Google Adwords için yatırdığınız reklam ücretleri de düşecektir.

Burada anlaşılması gerek konu,Google arama motorunun sizin sitenize vereceği puan. Bu konuya kısaca değinelim.

Google Adwords Kalite Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir

Google arama motoru, sizinde bildiğiniz gibi en çok kullanılan arama motorlarının başında gelmektedir. Google arama motoru da ziyaretçi ve kullanıcılarına, çok kullanılma ödülü olarak bir çok fırsatlar şeklinde bizlere sunmuştur.Çokca aranılan kelimeler cümleler, sizin sayfanızın bir çok kısmında geçiyorsa ve daha fazla tıklanmanıza sebep oluyorsa bu size kalite puanı olarak dönüş yapmaktadır.

Kalite skorunuzu, reklamınızın en çok aranan kelimeye olan yakınlığı ya da benzeri, kullanıcıların işine ne kadar yaradığı belirlemek için kullanılır.Dolayısıyla da kalite skorunuz ne kadar yüksek olursa reklamınızın görüntülenmesi de o kadar fazla olur.

Google Adwords kalite puanı 1 ile 10 arasındadır. Anahtar kelimelerin yoğunluğu, metinlerde sıkça yer alması, görünen URL’ de anahtar kelimelerin yer alması, hedef kitlenizin dikkatini çekecek metinler bulundurmanız site kalitenizi artırır ve bunun akabinde Google Adwords puanınız yüksek olur. Dolayısıyla da Google Adwords’ a verdiğiniz reklam maliyetiniz düşer.

Yani sitenizin içeriği, anahtar kelime yoğunluğu, metinler ve arama motoruna yazacağınız ürünlerle alakalı anahtar sözcükleriniz sitenizin kalitesini artırırken puanınızı da artırır. Google Adwords sistemi reklamınızın kaç kere görüntülendiğini, kaç kere tıklandığını,kaç ziyaretçi sayısına sahip olduğunuzu, size ne kadar maliyet oluşturduğunu tüm açıklığıyla rapor eder. Google Adwords’ un doğru anladığınızda verdiğiniz reklamların kazançları artacaktır.
Google Adwords da reklam maliyetlerini kendiniz belirlersiniz.

Google Adwords’un SEO çalışmalarıyla ilişkisi

İnternet pazarında bulunmak, en çok aranılanlar arasına girmek, daha fazla müşteri portföyüne ulaşmak, markalaşmak ya da markalarını duyurmak için için firmalar web site sahibi olmak istiyorlar. Bu rekabet ortamında adını duyurmak ve Google gibi bir çok arama motorlarında üst sıralarda yer almak maalesef kolay olmuyor. Öncelikle gerçekten Google arama motorunda bulunan ve ziyaretçiler tarafından aranılan bir siteye sahip olmanız gerekiyor. Web sitenizin olması tek başına bir önem taşımıyor. Aranılan sözcüklerin sizin sitenizde olması, anahtar kelimelerinizle eşleşmesi, site içi metin yazılarında olması, başlık etiketinizde yer alması oldukça önem taşımaktadır. Bunu da tek başınıza yapmanız pek mümkün olmuyor. SEO çalışmaları sonucunda sitenizde yapılan düzenlemeler ve içerik çalışmaları Google arama motorunda bulunma da olduğu gibi, Google Adwords için de büyük önem taşıyor. Sizin Adwoords reklamları için günlük 10000 TL yatırmanız bile geçici bir çözümdür. Bizim amacımız düşük maliyetlerle internet pazarında yer almanızı ve kalıcı olup markalaşmanızı sağlamaktır. Düzenli SEO çalışmaları ve raporlamaları ile izlenecek yol haritasında Google Adwords optimizasyonu yapılması sonucunda başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Google Adwords ile SEO çalışmaları Google arama motorunda ki kalıcı başarı için birbirinden ayrı düşünülemeyen iki unsurdur.

Google arama motoru sunmuş olduğu hizmetler ve her geçen gün yenilenen algoritmaların web site sahipleri tarafından kullanıldığını görmesi, o web sitelerinin de Google arama motorunun kendi gözünde ki değerini de arttırıyor. Google ile iş birliği içinde çalışma sistemi bulup geliştirmekte SEO çalışmalarıyla mümkündür. Yapılan SEO çalışmaları internet pazarında gerçek anlamda bulunma isteğinizi gösterir. Google da bu çalışmalarınızı asla göz ardı etmez. Google’ ın kriter ve ölçülerine uygun çalışmalar sonucunda arama motorunda ilk tıklanılanlar arasında yer almanızı sağlar. Yani bir web site sahibinin SEO eşliğinde çalışması Google reklamlarında yerini alma ve koruması anlamına gelir.

Google Display Network Nedir

Google Display, Türkçe anlamıyla “ Görüntülü Reklam Ağı” demektir. Adwords reklamlarınızı, Google arama motorunda yapılan aramalarda göstereceğiniz gibi, Google ile anlaşmalı bir çok site de reklamlarınızı göstere bilirsiniz. Google Adsense kayıtlı üyeler, sayfaların istenilen bölümü Google Görüntülü Reklam Ağı için ayırabilirler. Google görüntülü reklam ağını kullanarak milyonlarca farklı siteye gerek görsel reklamlarınızı, gerek banner ve gerekse de videolarınızı verebilirsiniz. Böylelikle daha geniş kitlelere ulaşarak, müşteri yelpazenizi genişletebilirsiniz.

Türkiye’ nin en çok tarafik yoğunluğuna sahip olan gittiGidiyor.com,Sahibinden.com,Ekşisözlük gibi sitelerle anlaşması olan Google Adwords reklamlarını yayımlamaktadır.Bu da daha fazla internet kullanıcısının sizin sitenizi ziyaret etmesi ve müşteri olabileceği anlamına geliyor.

Google Display Network kısaca GDN, tıklanma üzerinden gelirin %68’ i web site sahibine, % 32’ sini de Google almaktadır. GDN çok geniş bir pazardır ve yaklaşık 2 milyon site bünyesinde barındırmaktadır.

İnternette bir çok sitede gördüğünüz banner reklamlar, ürün ve tanıtım video resim kutucukları display reklamıdır ve bu display reklamları yüksek geri dönüşüme sahiptir.

Google Display da reklamlar bin gösterim başına fiyatlandırılır.(BGBM)
Arama fiyatlarına göre daha az maliyetlidir. Reklam oluştururken Google Display reklam oluşturma aracı kullanmak hem ebat hem de maliyet sorunlarını ortadan kaldıracaktır.Display reklamlarına verdiğiniz önem Adwords’ a verdiğiniz önemi gösterir.